حفظ موقوفات مرهون تلاش خانواده وقف است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا حجت‌الاسلام والمسلمین احمد عابدی، در همایش یاوران وقف که در مجتمع فرهنگی یاوران مهدی(عج) برگزار شد، گفت: وقف در موضوعات گوناگونی وجود دارد، امروز لازم است که در نوع وقف به مردم تذکراتی داده شود.

وی ابراز داشت: علامه عسکری تعداد بیشتری نسبت به علامه امینی را شیعه کرده است، علامه عسکری می‌گوید که در ابتدا بر پیشانی خود جمله وقف مکتب اهل‌بیت(ع) را نوشتم. ایشان گفت: کتاب‌های علامه عسکری حق‌التألیف ندارد و یکی از دلایل نشر آثار این عالم این امر است.

وی با بیان این‌که گاه کسی مال، آبرو و یا زمان خود را وقف می‌کند، ادامه داد:‌ حفظ موقوفات مرهون تلاش‌های خانواده وقف است و آنان نیز در به ثمر رساندن وقف سهیم هستند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: جوانمردی یکی از موضوعاتی است که در کتاب‌های اخلاقی بحث می‌شود و از جوانمردانی که ذکر شده‌اند امیرالمؤمنین(ع)، حضرت آدم(ع) و اصحاب کهف بوده است.

وی اضافه کرد: در فرهنگ اسلامی کتاب‌هایی با عنوان آداب جوانمردی یا آداب فتوت وجود دارد و یکی از بهترین این کتاب‌ها کتاب عبدالرزاق کاشانی است. ایشان با اشاره به این‌که یکی از آداب جوانمردی ظلم و جفا نکردن به کسی است که از وی احسان دیده است، ابراز کرد: اولین جوانمردان پیامبران الهی هستند، حضرت عباس(ع) نیز از جوانمردان به شمار می‌آید و از رعایت آداب جوانمردی ایشان نخوردن آب با وجود تشنگی مولایش بود.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین آثار جوانمردی حفظ کردن فرصت‌های خیر و کارهای نیکو است که از این کارها امر وقف است که افراد باید در حفظ و نگاه‌‌داری اثر این کار تلاش کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدی با اشاره به سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) اظهار داشت: وهابی‌ها در هتک حرمت حرم مطهر امامین عسکریین(ع) سابقه داشته‌اند، وقتی که میرزای شیرازی مرجع تقلید شیعه شد ایشان خطر این تخریب را احساس می‌کرد و ایشان دستور جابه‌جایی حوزه علمیه از نجف به سامرا را داد. وی افزود: حوزه سامرا به اسلام بسیار خدمت کرده است و معروف است کسی که تا پایانی‌ترین مرحله درسی در نجف ادامه داده باشد در ابتدای مرحله درسی سامرا قرار دارد.

ایشان خاطرنشان کرد: حوزه علمیه قم از حوزه سامرا نشأت گرفته است و عبدالکریم حائری شیرازی در حوزه علمیه سامرا تحصیل کرده است.

وی با اشاره به این‌که آیت‌الله خویی در نجف و امام(ره) دست‌پرورده مکتب سامرا است، ادامه داد: پیش از انفجار حرم امام عسکری(ع) نزدیک 3 هزار شیعه در سامرا وجود داشت. اما شیعیان هیچ‌گاه در تعمیر و مرمت حرم ائمه(ع) کوتاهی نکرده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدی اضافه کرد: حرم امام عسکری(ع) تنها حرمی است که خانه آن امام بوده است، حرم امام حسین(ع) و یا حرم امام علی(ع) در خانه آنان بنا نشده است.