سالگرد شهادت شهید مطهری و نکوداشت مقام معلم

بسم الله الرحمن الرحیم

سالروز شهادت استاد فرزانه ، آیت الله ، فیلسوف، علامه بزرگوار شهید مطهری است و تقارن این روز مبارک که بعنوان روز معلم نیز نامیده شده با هفته عقیدتی سیاسی برادران بزرگوار سپاه مبارک و پر خیر و میمنت خواهد بود. انشاء الله که خداوند به همه ما توفیق بدهد از کلمات، سخنان و نوشته های عالمانه و معنوی شهید مطهری همیشه بهره مند باشیم.

حضرت امام (ره) در پیامی که برای شهادت شهید مطهری صادر کردند شهید مطهری را با این سه جمله ستودند : " او در طهارت روح و قوت ایمان و قدرت بیان کم نظیر بود." شاید در طول این سی سال بعد از انقلاب اسلامی ، شهید مطهری بیشتر بعنوان یک عالم و فیلسوف و نویسنده معرفی شده است ، اما امام (ره) شهید مطهری را ابتدائا به طهارت روح معرفی کردند .

طهارت روح شهید مطهری

قبل از هر چیز لازم است بیان شود که شهید مطهری این جنبه معنوی و روحانی و عرفانی را مدیون حضرت امام (ره) است. شهید مطهری در بعضی از کتابهایش می فرماید : من مدتها در مشهد درس خواندم و علمای متعددی را در مشهد و اصفهان و قم و بروجرد درک کرده و خدمت کردم اما وقتی که در قم به خدمت روح خدا رسیدم - که روشن است که منظورشان حضرت امام است این دیدار تحول روحی در من ایجاد کرد. امام (ره) در روزهای پنجشنبه و جمعه درسهایی داشتند . متن درس امام (ره) نیز کتاب منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری بود و بر اساس این کتاب امام (ره)  سیر و سلوک تدریس میکردند . شهید مطهری میگوید وقتی این درسهای پنجشنبه و جمعه امام (ره) را شرکت میکردم حداقل تا سه شنبه هفته آینده اثر سخنان امام را در وجود خود احساس میکردم .

اولین قدم در سیر و سلوک از نظر امام خمینی (ره) یقضه بوده یعنی کسی که می خواهد به سوی خداوند حرکت کند اولین قدم این است که بیدار بشود. بیدار شدن یعنی این که بدانیم غیر از آنچه که تا حالا گفته شده ، گفتنی های دیگری هم است که تا به حال نشنیده ایم. یک دیدنی های دیگری وجود دارد که تا به حال ندیده ایم. یک نوع چشم بندی خدا این است که انسانهایی که غرق در دنیا و رفاه مادی هستند هیچوقت با معنویات انس پیدا نخواهند کرد و این از شدت قداست و تعالی و سبحان بودن خداوند است. چون خداوند منزه است اجازه نمیدهد انسانهایی که وابستگی فکری به دنیا دارند است به نام خدا و یاد خدا توجه کنند .

انسان های معدودی را سراغ داریم که اینقدر آثار و نوشته هایشان مورد استفاده علما و دانشمندان قرار بگیرد . طهارت معنوی و طهارت روحی شهید مطهری اینگونه بوده است که آثار او یکپارچه معنویت و پاکی است . این طهارت معنوی و طهارت روحی دارای درجاتی است و مراتبی دارد . شهید مطهری اولین ویژگی اش از نظر استاد او حضرت امام (ره) این است که شهید مطهری در طهارت روح بی نظیر بود یعنی از جنبه فکر و اندیشه این انسان اصلا به چیزی که فکر نمی کند به مادیات و مسائل مادی است . امام با آن طهارت معنوی که در خود داشت شاگرد خود ، شهید مطهری را  تربیت کرد.

قوت ایمان شهید مطهری

نکته دومی که امام (ره) در مورد شهید مطهری فرمود این مطلب است که او در قوت ایمان کم نظیر بود. خیلی ها ایمان دارند خیلی ها متدین هستند اما در روز سختی معلوم میشود که چه کسی واقعا خدا شناس است . این مسئله که شهید مطهری اینگونه علمش مورد استفاده واقع شود ؛ اینچنین به کتابهای ایشان ارجاع داده شود و تعداد زیادی از علما و دانشمندان کتابهای ایشان را می خوانند و برای مردم صحبت می کنند و می گویند ، این به دلیل جنبه معنوی ایشان است.

شهید مطهری با عقل و فکر و اندیشه مردم سر و کار داشت و در آینده خواهیم فهمید که مطهری که بود.  قرن آینده را کسی برده است که الان مشغول کار آموزش و تعلیم و تربیت است . شهید مطهری در قرن آینده معلوم خواهد که چه کسی است. شهید مطهری رضوان الله علیه در کتابهایش میگوید که علامه طباطبائی (ره) یک قرن دیگر مشخص میشود چه کسی بود. تفسیر المیزان در صد سال آینده معلوم میشود چه خدمتی کرده است . خود شهید مطهری هم همینگونه است .

زمانی که شهید مطهری در دانشگاه تهران تدریس میکردند ایشان را جهت سخنرانی به دانشگاه شیراز دعوت می کنند. رئیس دانشگاه شیراز در خیر مقدم به آقای مطهری میگوید خیلی ها لباس روحانیت به تن می کنند که افتخار کنند. این لباس را می پوشند که آبرو کسب بکنند. اما شهید مطهری نه تنها از لباس روحانیت آبروئی کسب نکرد بلکه آقای مطهری به این لباس آبرو داد . شهید مطهری هم در سخنرانی خود  بعد از بسم الله در اولین جمله خطاب به رئیس دانشگاه میفرماید : من این لباس را پوشیده ام که از این لباس افتخار کسب کنم. این لباس لباس پیغمبر است. من به این لباس افتخاری ندادم من از این لباس آبرو کسب کردم .

 این مطالب حاکی از طهارت روح و قوت ایمان شهید مطهری دارد که به دانشگاه رفته و ارزشهای معنوی را با خود  به دانشگاه برده است .

حیات فکری شهید مطهری

یک انسانهائی زندگی روز مره دارند یعنی برنامه ریزی برای آینده ندارند ؛ فکر نمی کنند که سالهای آینده چه می شود . یک افرادی هم برنامه ریزی شده و حساب شده عمل می کنند و پیش می روند .

شهید مطهری خودش در یکی از کتابها میگوید انسان هیچ سرمایه ای بالاتر از عمر و حیات ندارد و حیات انسان به اندیشه انسان است ؛ حیات انسان به فکر انسان است ؛ هر کس که متفکر تر باشد حیاتش بیشتر از بقیه است و شهید مطهری را ببینید که الان سی سال از شهادتشان گذشته اما امروزه شبهه هایی که جوانان در ذهنشان دارند ؛ بهترین و عالیترین و عمیقترین پاسخ ها ، همان پاسخ هایی است که شهید مطهری سی سال قبل بیان کرده است . آن زمان این شبهه ها وجود نداشت اما شهید مطهری امروز را پیش بینی کرده بود و پاسخ این شبهات را در آثار خودش به بهترین وجه پاسخ داده است .

 انشاء الله که خداوند متعال روح آن شهید و آن معلم فرزانه را با روح پیامبر اکرم (ص) محشور بفرماید و به همه توفیق بدهد که از آثار و مکتوبات آن شهید بزرگوار همیشه برخوردار باشیم.