سالروز ولادت امام رضا علیه السلام مبارک باد

ای موسی خداوند فرزندی به تو می دهد به نام علی، او نگاهش با نگاه خدا است، با فهم خدا می شنود، هرچه انجام می دهد و می گوید عین واقعیت و صحیح است، هرگز خطا و اشتباه در او نیست، عالم است و نادان نیست، هرچه هست می داند

یا فاطمه اشفعی لنا فی الجنه

میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها مبارک باد.


شب قدر

بیت الغزل ماه مبارک رمضان به " شب قدر" است. قرآن کریم از شب قدر به " لیله مبارکه" یاد کرده است. شب قدر، شب نزول قرآن، شب امیرالمومنین علیه السلام، شب دعا و عبادت، شب فاطمه زهرا سلام الله علیها و شب تقدیرات عالم و آدم است.

رمضان آغاز سال سیر و سلوک

ماه مبارک رمضان آغاز سال سیرو سلوک است. هرکس می خواهد حرکت الی الله تعالی داشته باشد با این ماه باید حرکت خود را آغاز کند. ماه رمضان ماه ذکر و عبادت و انس با خدای متعال است.


میلاد رسول خاتم صلی الله علیه و آله و امام صادق علیه السلام مبارک باد

تقلّبک في الساجدين (سوره شعراء آيه 219) ابن عباس در تفسير آيه شريفه فوق گويد:" پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله در صلب پيامبران بود و از هر کدام به ديگري منتقل مي شد تا آنکه مادرش او را به دنيا آورد." (تفسير ابن ابي حاتم، ج 9، ص 2828 حديث شماره 16029،؛ تفسير الدرالمنثور، ج 6، ص 298)

شهادت حضرت امام ثامن الائمه علی بن موسی الرضا علیه السلام

امام هشتم علیه السلام در آخر صفر سال203 به شهادت رسید. و علت این شهادت نیز آن بود که امام علیه السلام هرگاه منکر یا کار زشتی از مأمون می دید بصورت پنهانی و محترمانه او را نهی از منکر می نمود و مأمون از این جهت ناراحت می شد و کدورت در دل خود می گرفت تا سرانجام امام را به شهادت رساند.

رسولٌ من انفسکم

سالروز شهادت رسول خدا، پیغمبر خاتم صلی الله علیه و آله، و همچنین شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام سبط اکبر رسول خدا تسلیت باد.


سخنان امام هفتم علیه السلام در زندان

تعدادی از کتابهای حدیث به اسم " مسند" شناخته می شود، معمولاً مسند به کتابی گفته می شود که احادیث آن با سند پیوسته به رسول خدا (ص) برسد.

اشاراتی کوتاه پیرامون صحیفه سجادیه

سالگرد شهادت آدم اولیاء الله، حضرت سید الساجدین و زین العابدین امام چهارم (ع) تسلیت باد.

مبارزه با بدعتها (درسهای عاشورا-4)

عزاداری به معنای هم افق فکری شدن با اهل بیت علیهم السلام است

حسین علیه السلام یعنی چه؟(درسهای عاشورا-3)

یک ضرب المثل در زبان عربی است که می گویند: الاسماء تنزل من السماء. یعنی اسم ها از آسمان نازل می شود. که می خواهد بگویند که اسم هرکسی با خود آن شخص مناسبت دارد.

دفاع از مظلوم (درسهای عاشورا)

ما ابتدا نمی خواهیم بحث توحید و خداپرستی را مطرح بکنیم. توحید خدا پرستی، دین اسلام، اینها هدف هستند اما هدف دوم ما، هدف اول این است که ما بعنوان یک مسلمان باید از مظلوم دفاع کنیم

اوفو بالعقود (درسهای عاشورا-1)

ایام محرم، ایام عزای اباعبدالله علیه السلام را به همه برادران و خواهران تسلیت عرض می نمایم.

مباهله، مهمترین فضیلت امیرالمومنین علیه السلام

فَمَنْ حَاجَّکَ فيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکاذِبین

عید سعید غدیر مبارک باد

یعرفون نعمة الله ثم ینکرونها (آیه 83 سوره نحل) عده ای نعمت خداوند را می شناسند سپس آنرا انکار می کنند. عید سعید غدیر، عید ولایت، عید اکمال دین، عید اتمام نعمت، عید امامت بر همه مسلمانان مبارک باد.

عید قربان مبارک باد

عید قربان عید مبارکی است و از مقدسات دین ماست. عید قربان عیدی است که انسان همه چیزش را تقدیم خدا می کند.ان شاء الله همه به قرب خداوند نائل شوبم

شهادت امام جواد الائمه علیه السلام تسلیت باد

امام رضا(ع): فرزندم! به چه فکر می کنی؟ امام جواد(ع): پدر جان، در فکر ظلم و ستمی هستم که در حق مادرم فاطمه زهرا(س) روا داشتند. ایشان که این سخن را از فرزند خردسالش شنید، او را بوسید و فرمود: به راستی که شایسته منصب امامت هستی.

به مناسبت 14 مهر سالروز بزرگداشت علی بن ابراهیم قمی

علی بن ابراهیم قمی در واقع کسی است که فرهنگ اهل بیت را اعم از مسائلی که در توضیح المسائل هر مرجع تقلید وجود دارد قریب به اتفاق این احکام و این مسائل توسط این بزگوار نقل شده و به دست ما رسیده، اگر چیزی از اخلاق اهل بیت(علیه السلام) می دانیم تاریخ اهل بیت (علیه السلام)، و حتی مسائل اعتقادی که در روایات مطرح شده عموماً این مسائل را علی بن ابراهیم قمی نقل کرده و مرحوم کلینی، این احادیث را از علی بن ابراهیم گرفت و در این کتاب جامع حدیثی خودش یعنی درکتاب کافی تدوین نمود.

مقام رضا

لقب معروف امام هشتم علیه السلام "رضا" است . آنحضرت از پیش از تولد با عنوان رضا شناخته می شد . و در دوران حیات طیبه اش نزد همه شیعه و اهل سنت و حتی غیر مسلمانان به رضا معروف بود. رضا یکی از درجات و مقامات عرفانی و از فضائل اخلاقی است. رضا بسیار نزدیک به تسلیم، توکل، تفویض امور به خداوند، ثقه و اعتماد و اطمینان به خداوند و در نهایت شبیه به درجه فناء فی الله است.

سالروز ولادت امام رضا علیه السلام مبارک باد

ای موسی خداوند فرزندی به تو می دهد به نام علی، او نگاهش با نگاه خدا است، با فهم خدا می شنود، هرچه انجام می دهد و می گوید عین واقعیت و صحیح است، هرگز خطا و اشتباه در او نیست، عالم است و نادان نیست، هرچه هست می داند


به بهانه هشتم شوال سالروز تخریب حرم مطهر ائمه بقیع علیهم السلام

هشتم شوال یادآور حادثه شوم و شرم آوری است که به دست پیروان محمد بن عبد الوهاب در مدینه منوره انجام شد.

درجه احسان یا مقام شهود ربّ

حجت الاسلام و المسلمین احمد عابدی در گفتگو با شفقنا بیان داشت: پایبندی به عرف جزو اخلاق است. رابطه انسان با انسان و انسان با طبیعت را بخش های مهم اخلاق عنوان و ابراز تاسف کرد که کتاب های اخلاق کمتر به این دو بعد پرداخته اند. درحالی که اخلاق چهار رابطه انسان با خدا، رابطه انسان با خود، رابطه انسان با مردم و رابطه انسان با طبیعت را بیان می کند اما بیشتر کتاب های اخلاقی موجود فقط به رابطه انسان با خدا و رابطه انسان با خود پرداخته اند و به رابطه انسان با انسان و رابطه انسان با طبیعت که از دیگر ساحت های اخلاق هستند، بسیار کم پرداخته اند.


اشاراتی کوتاه پیرامون صحیفه سحادیه

صحیفه سجادیه که به "اُخت القرآن" معروف شده، مجموعه ای از دعاهای امام سجاد (ع) است. این کتاب از جهت سند و اعتبار دارای چنان جایگاهی است که شاید هیچ کتابی پس از قرآن کریم از نظر صحت سند به آن نمی رسد.